هیوندای i30 :
هاچ بک 5 در هیوندای که در سال 2007 برای نخستین بار در نمایشگاه خودروی ژنو معرفی شد تا آغاز گر امید های تازه ای برای کشف بازار های جدید برای هیوندای و بالا بردن سهم هیوندای در بازار های قبلی این شرکت باشد ، نسلی جدید برای هیوندای الانترا ( هیوندای آوانته ) و به دور از طراحی های شرق آسیایی .
I30 نسلی آریایی از شرکت طراحی هیوندای در آلمان می باشد . در مدل هاچ بک از موفقیت نسبتا خوبی برخوردار بوده و مدل استیشن و طراحی شده توسط کره آن نیز در نمایشگاه 2007 خودرو سئول معرفی شد تا در 2008 عرضه آن آغاز شود . این محصول پر سر و صدای هیوندای حاشیه و افتخارات زیادی را در 2 سال نخست تولیدش برای هیوندای به همرا آورده : انتخاب شده به عنوان خودروی سال 2007 ، خودروی سبز سال 2007 توسط اتوگاید و برترین خودروی کوچک سال توسط اکوکار .
هیوندای i30 در نخستین گام توسط هیوندای به بازار اولش یعنی انگلستان برای بدست گرفتن جایگاه هیوندای اکسنت و الانترا فرستاده شد تا زیر سایه ی سوناتای همیشه موفق این کمپانی در رتبه ی دوم فروش محصولات هیوندای در انگلستان قرار بگیرد .
استرالیایی ها هم این آریایی را یکی از "ترین" های بازار خودروشان به حساب می آورند ، ارزان ترین دیزلی موجود در بازار استرالیا با قیمت 21 هزار دلار استرالیا برای مدل 1.6 لیتری i30 .
القابی نظیر طراحی آلمانی و یا استیل اروپایی برچسب افتخاری روی نام محصولات آسیایی است که از i30 نسلی جدید از طراحی به زعم کارشناسان خودرو ساخته .خودرو های کره ای از گذشته صفات کیفیت و قیمت مناسب را به همراه داشته اند ، i30 نسلی جدید و برخواسته از تفکر جدید هیوندای در تقابل با آن هایی است که هنوز به گواهی نام هیوندای اعتماد ندارند .
تنوع در استفاده از موتور های بنزینی و دیزلی از i30خودرویی انطباق پذیر برای بازار خودرو های کوچک خانوادگی ساخته ، تکنولوژی روز طراحی موتور هیوندای و استفاده ار نسل موتور های توربو دیزل و موتور های بنزینی 16 سوپاپ خطی L4 قلب i30 را همیشه اصیل و پر قدرت نگه می دارند .


مشخصات فنی هیوندای i30 :

هیوندای i30 از 5 تنوع پیشرانه متشکل از 3 موتور بنزینی و دو موتوردیزلی بهره می برد .
بازار استرالیا در انتخاب i30 مناسب برای عرضه در این کشور به تنوع دیزلی بسنده کرده تا بهترین بازده را از محصول جدید هیوندای در دست داشته باشد ، اما بازار به دور از دیزل ایران که همواره پذیرای موتور های بنزینی بهترین دیزلی ها بوده ، به نظر می رسد در انتخاب پیشرانه i30 کمی دچار تردید شود .


i30 خودرویی سبز از هیوندای و آغازی برای نسل موتور های پاک هیوندای در آینده است .
موتور 2 لیتری i30 شتاب صفر تا صدی معادل 11 ثانیه و حداکثر سرعت 205 کیلومتر را به ارمغان می آورد ، از طرفی سیستم تعلیق مک فرسون در جلو و سیستم تعلیق مشترک با فورد فوکوس در عقب هیوندای i30 هنر دیگری در تجهیز فنی i30 در تالار طراحی "راسلشایم" آلمان به حساب می آید .
حضور مدل های 1.4 لیتری و 1.6 لیتری i30 در ایران نسبت به دیگر مدل ها محتمل تر به نظر می رسد ، در نگاه اول پایانی همچون تویوتا یاریس را می توان برای i30 تصور نمود اما بهتر است این بحث را در قسمت بررسی قیمت بیش تر زیر و رو کنیم .
تمامی موتور های i30 شانزده سوپاپ هستند و از استاندارد یورو 4 بهره می برند ، پاک می سوزانند و هیبت قدرتمندانه i30 را زیر چهره ی آرام این خودرو نگه می دارند .هندلینگ اسپورت در توازن با سیستم تعلیق با حساسیت بالا در کنار امنیت موروثی بهترین تلفیق ، برای رانندگی در فضایی قدرتمند و آرام را برای i30 سوار ها به همراه می آورند .
گیربکس 5 دنده دستی و 4 دنده اتوماتیک برای تمامی مدل های i30 موجود می باشند ، این در حالی است که استرالیایی ها امسال شاهد دیزلی های اتوماتیک i30بوده اند و انگلیسی ها هم استقبال خوبی نسبت به گیربکس های اتوماتیک i 30 نشان داده اند .
امکانات هیوندای i30 :

هیوندای i30 از رینگ استانداردی بهره نمی برد ، این محصول در اروپا با رینگ 16 اینچی آلومینیومی و در برخی مدل های صادراتی از رینگ 15 اینچی آلومینیومی استفاده می کند ، سیستم تهویه هوای الکترونیکی ، برنامه ثبات الکترونیکی ESP ، شیشه های برقی جلو وعقب ، چراغ مه شکن جلو ، سیستم صوتی جدید هیوندای برای پخش MP3 به همراه USB ، آینه های الکتریکی و امنیتی از جنس هیوندای با 6 ایربگ از جمله نکاتی هستند که پیرامون امکانات رفاهی اصلی هیوندای i30می توان به آن ها اشاره کرد .
به هر حال تیپ های آپشنال متنوعی برای انواع مدل های i30 را می توان متصور شد ، تنوع آپشن ها از ایربگ تا سیستم های الکترونیکی جدید مورد استفاده در i30 همه در تغییر قیمتی این خودرو در بازه 19 هزار دلار تا 25 هزار دلار هستند ، البته برای مدل 2.0 لیتری و پر طرفدار i30 در اروپا .

 
امنیت هیوندای i30 :


8 ایربگ برای آزرا و 6 ایربگ برای سوناتا و همچنین سابقه روشن هیوندای در امر تامین امنیت محصولات می توانند پیشاپیش نگاه هیوندای برای این خودرو را نیز نشان دهند ، انتخاب حداکثر 6 ایربگ برای یک خودرو ی کوچک خانوادگی در کنار سیستم ترمز ضد قفل و پشت سری های ضد ضربه که از استاندارد های امنیتی هیوندای به شمار می روند پایه های امنیتی i30 را تشکیل می دهند .
در این میان هیوندای پک امنیتی خودرو را از 900 تا 1400 دلار برای نصب روی انواع تیپ های i30 پیشنهاد می دهد .
هیوندای استراتژی افزایش مقاومت خودرو هایش را نسبت به نسل های قبلیشان در دستور کار دارد ، ساختار حلقوی در پشت خودرو و افزایش امنیت جلو برای کاهش تنش وارد شده از تصادف به کابین و سرنشینان .
I30در تست تصادف euroNCAP در مجموع موفق به دریافت 4 ستاره امنیتی از این موسسه نه چندان سختگیر شده که در مقایسه با هم کلاسش کیا سید همچنان یک ستاره عقب است ، البته مسئولان هیوندای نتیجه این تست را آن چنان معتبر نمی دانند و همچنان خودروهایشان را امن ترین شرق آسیایی می دانند .


قیمت و مشخصات مدل های مختلف هیوندای i30 :

مدل SX از هیوندای i30 با موتور 2.0 لیتری به همراه آپشن هایی نظیر دو گیربکس 5 دنده دستی و 4 دنده اتوماتیک ، دو ایربگ SRS در جلو ، سیستم ترمز ضد قفل و سیستم تقسیم نیرو بین ترمز ها (EBD ) به همراه امکانات اشاره شده قیمتی 19 تا 21 هزار دلار دارد .

مدل SLX که مدل پیشرفته و فول SX محسوب می شود با داشتن موتور 2.0 لیتری بنزینی به همراه آپشن های بیش تری نظیر ایربگ های جانبی و ایربگ های اضافه به همراه دو ایربگ در جلو ( در مجموع 6 ایربگ ) ، دستگیره های همرنگ بدنه ، تودوزی چرم ، رینگ 16 اینچی ، 6 اسپیکر حرفه ای در مقایسه با 4 اسپیکر مدل SX ، کامپیوتر سفری و کروز کنترل جزو مدل های فول i30محسوب می شود که قیمتی از 23 تا 26 هزار دلار دارد .

مدل SX CRDi که از موتور 1.6 توربودیزل بهره می برد با امکاناتی مشابه SX قیمتی از 21 تا 23 هزار دلار برای دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک دارد .

مدلSLX CRDiهم مدل فول sx crdi محصوب می شود که علاوه بر امکانات و مشخصات ارائه شده در مدل پایه امکاناتی نظیر : ایربگ های جانبی و ایربگ های اضافه به همراه دو ایربگ در جلو ( در مجموع 6 ایربگ ) ، دستگیره های همرنگ بدنه ، تودوزی چرم ، رینگ 16 اینچی ، 6 اسپیکر حرفه ای ، کروز کنترل و کامپیوتر سفری را به همراه دارد . قیمت این مدل از i30 از 25 تا 27 هزار دلار متغیر است .

مدل SR ویژه از تیپ های i30 بالاترین امکانات و مشخصات فنی را به همراه دارد ، موتور 2.0 لیتری دیزلی و تمامی مشخصات ذکر شده برای مدل های SLX به علاوه ی : سیستم پایداری الکترونیکی بوش ( ESB ) ، سیستم کنترل کشش برای حرکت در سطوح لغزنده ( TCS ) ، کنترل اتوماتیک چراغ ها و پخش mp3 با چنجر و آمپلی به همراه تیوتر .
این مدل که در بر دارنده تمام تلاش هیوندای برای عرضه ی یک خودرو ی خانوادگی با تمامی امکانات رفاهی است 26 تا 29 هزار دلار قیمت دارد .

مشخصات کامل هیوندا i30 وارد شده به ایران :

حجم موتور : 1975 سی سی
قدت : 143 اسب بخار در 6000 دور
گشتاور موتور : 186 نیوتن متر در 4600 دور
طول : 4245
عرض: 1775
ارتفاع: 1480
وزن خالص: 1400 کیلوگرم
ابعاد رینگ : 16 اینچی با لاستیک 205/55
امکانات : ایربگ 10 عدد - ترمز abs-esp-ebd - دزدگیر، ریموت کنترل و ایموبلایزر و ....
قیمت : حدود 38 میلیون تومان
 
گردآوری: مهندس امیرحسین عبدی
+ نوشته شده توسط امیر حسین عبـــدی در ۸۹/۰۲/۰۲ و ساعت 12:4 |


Powered By
BLOGFA.COM